Tribina pod nazivom ‘Kroz logore do slobode’ održana je u organizaciji Udruge veterana i pripadnika 3. GBR „Kune“ u čijem sastavu djeluje Moto klub ‘Kune’, a u suradnji s osječkim Filozofskim fakultetom, Ministarstvom unutarnjih poslova, PU Osječko-baranjskom i Vukovarsko-srijemskom, te Službom općeg kriminaliteta i Službom za ratni zločin sektora kriminalističke policije.
Svoja su iskustva s posjetiteljima tribine podijelili branitelji, invalidi i zatočenici Domovinskog rata Ivica Jurčan, Zlatko Zaoborni i Josip Plišo, koji su prošli pakao srpskih koncentracijskih logora.
Nakon potresnih priča branitelja, djelatnici Službe za ratni zločin Tomislav Farkaš i Nenad Barinić prezentirali su zakonske odredbe, pojasnili pojam „ratni zločin“, iznijeli statistiku o nestalima, dinamiku činjenja zločina na ovim područjima s kratkim opisom pojedinih zbivanja, način izvršenja ratnih zločina na temelju priča iz prakse, te podatke o zatvaranju i zlostavljanju civilnog stanovništva.
Darija Zubović ispred GDCK Osijek pojasnila je ulogu Crvenog križa u Domovinskom ratu, a profesorica i psihologinja Dušanka Peleš-Bračun osvrnula se na povratak zatočenika u civilni život, učinke bolesti PTSP na branitelje, njihove obitelji i okolinu.
{galerija}Osijek/Kune/logori1{/galerija}
„Cilj tribine je educirati studente o bitnim događanjima u Domovinskom ratu od strane ljudi koji su u njemu direktno sudjelovali od samog početka, kao i širiti istinu o Domovinskom ratu kako se nikada ne bi zaboravila.“ rekao je predsjednik MK Kune Božidar Vrselja i zahvalio se prijateljima, braniteljima i invalidima Domovinskog rata Ivicu Jurčanu, Zlatku Zaoborni i Josipu Pliši što su skupili snage i podijelili bolno iskustvo koje su proživjeli. „Zahvaljujemo se i ostalim predavačima tribine, te pomoćniku Ministra branitelja, pukovniku Ivanu Grujić koji je imao opširno izlaganje vezano uz temu „kroz logore do slobode.“ dodaje Vrselja.
Pomoćnik Ministra branitelja, pukovnik Ivan Grujić rekao je kako je ova tribina dala vrlo vrijedan doprinos promicanju vrijednosti Domovinskog rata na čemu ustraju Ministarstvo branitelja i on osobno. „Ovo je bila prigoda da mlade ljude, buduće profesore povijesti upoznamo s uzrocima i posljedicama agresije na Republiku Hrvatsku.“ kaže Grujić koji je prezentirao podatke o logorima i stradavanjima hrvatskih branitelja i civila, kao i o pronađenim žrtvama u masovnim i pojedinačnim grobnicama na ranije okupiranim područjima RH, te problematici nestalih osoba.