Počast hrvatskim braniteljima koji su poginuli za slobodu grada Osijeka i Hrvatske

Paljenjem svijeća i molitvom pred spomenikom ispred Mjesnog odbora Sveti Rok u Ulici Andrije Hebranga u Osijeku, podignutom u počast hrvatskim braniteljima poginulim 5. prosinca 1991. godine u šumi Rosinjača, danas (5. prosinca 2024. godine) iskazana je počast poginulim braniteljima. Bio je to dio programa obilježavanja Dana obrane grada Osijeka i sjećanja na najteže dane obrane Osijeka prije 33 godine, kada je grad bio izložen neprijateljskim napadima čiji je cilj bio potpuno okruženje, poput Vukovara. Grad je obranjen, a najveću žrtvu podnijeli su branitelji kojih je 16 poginulo u borbama na prostoru Rosinjače, odnosno tog dana u Osijeku je živote izgubilo čak 28 branitelja i četiri civila, dok se jedna osoba smatra nestalom.

Počast poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima iskazali su članovi njihovih obitelji i suborci, potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i saborska zastupnica Nataša Tramišak, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, ravnateljica Renata Petrović i učenici Trgovačke i komercijalne škole “Davor Milas” Osijek, članovi UHDDR Sveti Rok Osijek te predstavnici Hrvatske vojske i policije, udruga proisteklih iz Domovinskog rata, kao i mnogi građani.

Ivan Anušić

Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i saborska zastupnica Nataša Tramišak naglasila je kako su svi nazočni danas došli iskazati dužnu počast i pijetet svim hrvatskim braniteljima, svim stradalima, poginulim i nestalim u Domovinskom ratu, kao i podsjetiti na dane najžešćih borbi u obrani Osijeka, dane najvećeg pritiska neprijateljske vojske prema gradu Osijeku te kada je snažno utvrđena obrana grada Osijeka, a neprijatelj zaustavljen u svom daljem probijanju.

Nataša Tramišak

Polaganjem vijenaca želimo se prisjetiti 16 hrvatskih branitelja koji su na današnji, tragični dan 1991. godine ubijeni u šumi Rosinjača. Važno je i reći da je grad Osijek tada ostao Nepokoreni grad, a Republika Hrvatska postala je slobodna i neovisna. Svima poginulima i nestalima i njihovim obiteljima izražavamo najdublji pijetet. Oni koji su pali u obrani Domovine traju u nama koji živimo – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić podsjetio je tragična događanja 5. prosinca 1991. godine.
Tog dana živote su izgubili 28 branitelja i 4 civila, a jedna osoba se smatra nestalom. Njima u spomen i čast danas u 9.05 sati zvona na svim osječkim crkvama zvonila su pet minuta. Naime, u 9.05 sati prekinuta je komunikacija s hrabrim braniteljima u šumi Rosinjača. Njima u čast, Gradsko vijeće je donijelo odluku da se 5. prosinca proglašava Danom obrane grada Osijeka. Naime, u šumi Rosinjača taj dan su izvedeni najčešći napadi u kojima su hrabri branitelji, koji su bili malobrojniji i nenaoružaniji, pružili otpor i zaustavili prodor neprijatelja u grad. Na Rosinjači je 16 hrabrih branitelja položilo svoje živote i njihova žrtva ne smije biti zaboravljena. Zahvaljujući njima, grad Osijek je ostao i zauvijek će biti Nepokoreni grad. Vječna im hvala i slava – rekao je gradonačelnik Radić.

Ravnateljica Trgovačke i komercijalne škole “Davor Milas” Osijek Renata Petrović podsjetila je da škola nosi ime najmlađeg sudionika i žrtve tragedije na Rosinjači. – Ovaj dan uvijek obilježavamo, naši učenici dolaze ovdje i pale svijeće, a mi ih poučavamo da nikada ne zaborave žrtvu koji je Davor Milas podnio za sve nas. Tada je bio najmlađi, malodoban, učenik koji se u toj dobi mogao skloniti u inozemstvo gdje je išla cijela škola, no on je ipak ostao samovoljno, uz blagoslov roditelja, braniti naše ljude – istaknula je ravnateljica.

UHDDR Sveti Rok iz Osijeka je organizator programa obilježavanja tragičnog događaja na Rosinjači, pa tajnik Udruge Goran Radičević ističe:
Danas obilježavamo 33. obljetnicu pogibije naših suboraca i prijatelja u šumi Rosinjača. Kao što je poznato, 5. prosinca je neprijatelj napao grad po cijelim linijama obrane. To je bio dan kada se odlučivalo hoće li Osijek ostati Nepokoreni grad ili će past u ruke neprijatelju. Žrtva koju su oni podnijeli, uloživši svoje živote za svim crtama obrane grada, naročito u šumi u Rosinjača, je nemjerljiva, a nama je ostala u zalog i obavezu da se sjećamo tog dana i njihovog junaštava. Danas Osijek ne bi bio slobodan grad, ne bi ovako lijepo živjeli niti bi bilo Hrvatske da oni nisu položili svoje živote – naglasio je Goran Radičević, inače dragovoljac Domovinskog rata i pripadnik 106. brigade Hrvatske vojske.

OBŽ