U nastavku se nalazi priopćenje za medije Gradske organizacije SDP-a o poskupljenju odvoza otpada, te odgovor direktora Baranjske čistoće, Damira Paulića.
PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
Novi „udar nogom u rit“ belomanastircima – cijena odvoza otpada gotovo udvostručena u dva HDZ-ova mandata
Poštovane, poštovani,
Nakon što si je HDZ-ov gradonačelnik planirao povećati plaću za „sitnih“ 80%, građane grada Belog Manastira ponovno čeka poskupljenje odvoza otpada. Odgovornost za novo poskupljenje leži na aktualnoj gradskoj upravi, koja je u proteklih sedam godina podigla cijenu odvoza otpada za kućanstva s prosječnih 44 kune (5,84 eura) na 84 kune (11,15 eura) mjesečno za četiri odvoza, što predstavlja povećanje od gotovo 100%. Ovo je još jedan pokušaj „udarca nogom u rit“ ne samo belomanastircima, nego gotovo i cijeloj Baranji.
Poskupljenje odvoza otpada je posljedica niza problema u sustavu upravljanja otpadom koji ne samo da se nisu riješili, već su se nadodali i novi problemi, uključujući stagnaciju u stopi razdvajanja otpada što dovodi do financijskih penala u iznosu od gotovo 500.000 kuna (66.361 eura) godišnje, neizgrađene kompostane, nedovršeni sustavi za praćenje i naplatu odvoza otpada iako je još davne 2018. godine uloženo oko 400.000 kuna (53.089 eura) u „čipiranje” posuda, pad prihoda radi gubitka poslova odvoza otpada za Općinu Bilje, uloženih milijuna kuna u sortirnicu koja do danas nije ostvarila učinak na smanjenje količine otpada, a navodno nema niti uporabnu dozvolu, neopravdani porast zaposlenih s 60 zaposlenih u 2017. na 85 zaposlenih u 2023. godini. Sve to rezultira dodatnim financijskim opterećenjem za građane Belog Manastira koja su se mogla izbjeći kvalitetnim upravljanjem.
Poskupljenje pogađa kućanstva i poduzeća u Belom Manastiru i Baranji koje se moglo izbjeći boljim upravljanje. Imamo primjer grada Belišća koji pokazuje kako je moguće ponuditi niže cijene i fleksibilnije opcije, poput manjih kanti, ali i pravilno korištenje implementiranih čipova (naplata prema realno pruženoj usluzi, naplati stanarima zgrada sukladno Odluci, izvršenim odvozima, što je i zakonska obveza Baranjske čistoće koje se ona ne drži). Gradska tvrtka navodno prikazuje financijski pozitivan rezultat poslovanja za proteklu godinu, ali unatoč tomu cijene se povećavaju. Mali obrtnici i poduzetnici koji su registrirani na adresi stanovanja dobivaju uplatnice za nepostojeći otpad, pokušava se naplatiti vlasnicima vikendica kojima nije odvezen otpad, samo iz razloga neuspješnog vođenja Baranjske čistoće. Dokle više?
Imajući u vidu posebno činjenicu kako našim sugrađanima i umirovljenicima primanja nisu narasla 100% u posljednjih sedam godina, postaje više nego očito kako su nam u Belom Manastiru potrebni novi ljudi na čelu grada, novi načini razmišljanja i odgovorno upravljanje gradom i gradskim poduzećima.
Gradska organizacija SDP-a Beli Manastir
Predmet: Odgovor na neistinite navode SDP
Daje se odgovor na iznesene neistine od strane SDP Beli Manastir, iznesene vezano za poslovanje tvrtke Baranjska čistoća
1. Neistina je da je predložena izmjena dijela javne cijene gospodarenja otpadom (obvezna minimalna cijena javne usluge) u iznosu od 100%, uz također neistinitu tvrdnju da je cijena 2017. godine bila 44 kuna, a da sada iznosi 11,15 eura! Činjenica je da su 2017. godine cijene iznosile prema skupinama:
- 54,92 kuna – Beli Manastir
- 56,00 kuna – druga skupina
- 57,17 kuna – treća skupina,
dok danas – nakon izmjena i usklađenja prema novom Zakonu, za sve skupine (cijela Baranja) cijena iznosi 7,14 EUR (što je 53,76 kuna – sa kućnim kompostiranjem i razvrstavanjem otpada!
Neprestano se iznose izmišljeni podaci, neistina i obmanjuje se javnost.
Razlog prijedloga povećanja cijene gospodarenja otpadom nakon 7 godina je zbog objektivnih povećanih troškova uslijed inflacije i porasta cijena na tržištu. Nadalje, 2017. godine minimalna plaća iznosila je 400 eura, dok danas iznosi 840 eura; 2017. godine tvrtka za zrinjavanje plastike nije plaćala ništa, dok danas za zbrinjavanje prikupljene plastike plaća 200 eura po toni.
Današnji prijedlog izmjene cijene usluge iznosi 1,4 eura po korisniku i predložen je prvenstveno zbog obveznog povećanja minimalne plaće radnicima, koji iznos je određen zakonom. Nova cijena usluge iznositi će 8.72 eura ako se kompostira i razvrstava otpad!
Također je važno za istaknuti da je na Odboru za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu čovjekova okoliša Grada Belog Manastira, na ovako iznesen prijedlog izmjene cijene, održan 4. studenog 2024. godine donesena jednoglasna odluka o prihvaćanju takve izmjeni cijene, čak je i predstavnik SDP-a glasao za predloženo povećanje cijene od 1,4 eur. Ostale JLS s područja Baranje, kojima Baranjska čistoća pruža uslugu, također su donijele odluku o povećanju.
2. Nije točno da sustav razvrstavanja otpada nije unaprijeđen, naprotiv, činjenica je da smo smanjili miješani komunalni otpad koji se odlaže sa 10.000 tona godišnje na 5.000 tona.. U općem uspjehu gospodarenja i odvajanja otpada Baranjska čistoća je na visokom 6. mjestu po uspješnosti u RH (istraživanje HRT), dok je po sustavu povratne naknade prva tvrtka u RH, budući da se godišnje okrene preko 2 milijuna povratne ambalaže (ovu uslugu uspostavili smo kao prva tvrtka u Osječko baranjskoj županiji). Također, na prvom smo mjestu i po količini otpada, budući da imamo 160 kg miješanog komunalnog otpada po stanovniku dok u RH isto je 454 kg/stanovniku, a u Osječko baranjskoj županiji isto iznosi 344 kg/stanovniku.
3. Baranjska čistoća ima sve zakonom propisane dozvole i svoj rad temelji isključivo na zakonskim odredbama – SDP ponovo iznosi neistine.
4. Pozitivno poslovanje tvrtke nije samo poslovanje prethodne godine, radi se o kontinuiranom rastu i pozitivnom i stabilnom poslovanju unazad sedam godina, od uspostave sadašnje uprave i što je još važnije, u tom razdoblju, iako su inspekcijske kontrole (bilo redovne, bilo izvanredne, ciljane) stalne, nije utvrđen niti jedan prekršaj zakona.
5. Posebno je netočna interpretacija da mali obrti ili OPG ili tvrtke „dobivaju“ nešto što nije po zakonu, tj. da se od njih traži da plaćaju „dvije obveze“. Nerazumijevanje i kriva interpretacija Zakona o gospodarenju otpadom dovodi do ovakvih tumačenja i uznemiravanja javnosti krivim navodima. Naime, radi se o članku 76. Zakona koji propisuje da u slučaju iste adrese objekta i iste osobe, otpad se plaća u statusu „nekućanstva“. To je zakonska odredba i nije istina da se traži da se plaćaju dvije obveze, već samo jedna ali u statusu propisanom zakonom kao kao „nekućanstvo“!
6. Baranjska čistoća je uspješna tvrtka, što proizlqazi i iz čpinjenice da smo uspjeli proširiti djelatnosti i prihode tvrtke i naravno, drago nam je da smo uspjeli zaposliti nove zaposlenike zbog većeg obima posla i tako osigurati egzistenciju većem broju obitelji. Plaća u Baranjskoj čistoći se već sedam godina isplaćuje redovno, točno svakog 1. u mjesecu! Koliko ima takvih tvrtki? – Ponosni smo na takvo poslovanje.
Direktor
Paulić Damir, dipl.oec.