Najdrskija reklamna laž godine – Milkina netransparentnost nervira više od samog poskupljenja

Brend Milka proglašen je najdrskijom reklamnom laži godine u istraživanju koje je proveo Foodwatch, neovisna neprofitna organizacija koja se bavi zaštitom potrošača i promicanjem transparentnosti u prehrambenoj industriji.

Glavni cilj Foodwatcha, osnovanog 2002. godine u Njemačkoj, je informiranje i edukacija potrošača o sastojcima, porukama i marketinškim praksama vezanima uz prehrambene proizvode te promoviranje odgovornosti prozvođača i regulatornih tijela, a zaslužni su i za niz promjena u zakonodavstvu i poslovnim praksama.

U posljednjem istraživanju Milku su proglasili najdrskijom reklamnom laži godine jer su potrošači koji su sudjelovali u istraživanju, rekli kako su Milka čokolade primjer shrinkflacije – prakse smanjivanja veličine, količine ili težine proizvoda, ali uz zadržavanje iste cijene i skrivanja promjena kako bi se zadržao osjećaj da kupac dobija isto što i prije primjene ove prakse.

Troškovi “materijala” i proizvodnje sve su veći, zbog čega proizvođači pribjegavaju ovom i sličnim načinima prebacivanja troškova na kupce. Među njima je i spomenuta Milka, za koju je 34% ispitanika reklo kako zaslužuje status Zlatnog Windbeutela (vrećice zraka) koji se dodjeljuje upravo proizvodima koji ne daju vrijednost za novac. Milka je u ovom slučaju smanjila gramažu (na 90 grama) i povećala cijenu.

No ono što kupce nervira i više od poskupljenja je netransparentnost. Na prednjoj strani omota čokolade gramaža je istaknuta – vrlo malom oznakom koja se na policama trgovina često ne vidi. Mondelez, vlasnik Milke, objašnjava da su cijene kakaa dramatično narasle, kao i drugi ulazni troškovi.

Osim Milke u ovom istraživanju našli su se još neki proizvodi.

Na prvom mjestu je Milka sa smanjenom gramažom, na drugom norveški dimljeni losos jer ne poštuje zakon o zaštiti životinja, na trećem je čokolada Menstru Chocobar čija su ciljana “publika” žene za vrijeme menstruacije jer se reklamira kako ublažava menstrualne tegobe – bez dokaza o učinkovitosti, a na četvrtom je mjestu njemački margarin Rama koji na pakiranju navodi kako je sačinjen od 100% prirodnih sastojaka, što ne može biti točno jer je pun umjetnih aditiva.

Izvor: plavakamenica.hr

Photo