Sastanak svih stožera CZ

U Osijeku je održan sastanak čelnika Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije s načelnicima stožera civilne zaštite svih (42) jedinica lokalne samouprave s područja županije.

Kako bi se izbjegla nazočnost većeg broja osoba u dvorani Županijske skupštine, sudionici su podijeljeni u dvije skupine te su održana dva sastanka.

Središnja tema bila je provedba mjera i preporuka u vezi COVID-19 u narednom razdoblju, i to pripreme za novu školsku 2020./2021. godinu, početak rada ustanova za predškolski odgoj te ostala aktualna problematika u radu lokalnih stožera civilne zaštite.

Na sastanku je prvo razmatrana trenutna epidemiološka situacija, koja je ocijenjena stabilnom i pod nadzorom epidemioloških i ostalih nadležnih službi. Naime, od prvog slučaja zaraze koronavirusom na području Osječko-baranjske županije (13. ožujka 2020. godine) do sada je pozitivno na taj virus 774 osoba, s tim da je 686 izliječeno, na žalost 25 je preminulo, aktivnih slučajeva je 61, a zadnjih dana bilježi se relativno mali broj novopozitivnih nalaza.

Čelnici Županijskog stožera civilne zaštite OBŽ pojasnili su najnovije mogućnosti i ulogu županijskih i lokalnih stožera civilne zaštite pri predlaganju i donošenju mjera samo za područje određene županije, grada ili općine. Na području Osječko-baranjske županije za sada takve mjere nisu predložene, no naglašeno je kako postojeće epidemiološke mjere treba dosljedno provoditi kako bi se izbjeglo širenje zaraze te povećanje broja novopozitivnih i oboljelih osoba.

U raspravi o početku školske godine rečeno je da su pripreme u punom tijeku. Kako je na području županije ima oko 20.000 učenika osnovnih i 10.000 učenika srednjih škola radi se o izuzetno zahtjevnoj organizaciji nastave. Tako, između ostalih aktivnosti, Upravni odjel za obrazovanje Osječko-baranjske županije danas prikuplja podatke iz svih osnovnih i srednjih škola o izabranom modelu nastave. Županija će financirati nabavu po dvije zaštitne maske (perive) za sve učenike od petog do osmog razreda, sve nastavnike i pomoćnike u nastavi, ali i dezinficijense kao druge materijalne uvjete za rad škola u novim uvjetima. Naglašeno je da se uz sustavnu primjenu propisanih mjera te kvalitetnu koordinaciju svih nadležnih službi i osoba može omogućiti uspješan početak nove školske i vrtićke godine i u tako specifičnim uvjetima.